


| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 6.1 mm |
| Width | 6.6 mm |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 3 |
| Height | 2.52 mm |
| Thickness | 2.3 mm |
| Radiation Hardening | No |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Contact Plating | Tin |
| Dropout Voltage | 2 V |
| Min Input Voltage | 4.2 V |
| Output Current | 1.5 A |
| Output Voltage | 37 V |
| Output Type | Adjustable |
| Lifecycle Status | Active |
| Max Output Current | 500 mA |
| Quiescent Current | 3.5 mA |
| Max Input Voltage | 40 V |
| Number of Outputs | 1 |
| Min Output Voltage | 1.25 V |
| Min Current Limit | 500 mA |
| Max Output Voltage | 37 V |
| Reference Voltage | 1.3 V |
| Power Supply Rejection Ratio (PSRR) | 80 dB |
| Number of Regulators | 1 |
| Load Regulation | 0.5 %/V |
| Line Regulation | 0.04 %/V |
| RoHS | Compliant |
| Polarity | Positive |
| Packaging | Reel |
Stock: 97
Distributors
pcbx
Unit Price$0.20736
Ext.Price$0.20736
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.20736 | $0.20736 |
| 10 | $0.20141 | $2.01410 |
| 25 | $0.19904 | $4.97600 |
| 50 | $0.19670 | $9.83500 |
| 100 | $0.19439 | $19.43900 |
